Fénix, Hazuka, Jensena Třásá
Fénix, Hazuka, Jensena Třásá
Fénix
Před 30 lety povstalo hudební sdružení Fénix z popela jednoho soukromého rádia a vzneslo se na textech básníka Ondřeje Fibicha zhudebněných rozhlasáky a nejen hudebními přáteli Františkem Kostlánem a Karlem Kryštofem Navrátilem k prvnímu albu „V slámě spí“ /1995/. Šlo o původní koledy, nikoli o nové písně vánoční a pár z nich hrají některá rádia dodnes a vyskytují se také ve vánočních zpěvnících i v repertoáru některých dětských sborů.
Další CD /opět na text O. Fibicha v r. 1998 / „Poslední večeře podle Leonarda“ je pro změnu velikonoční, a byť Fénix vydal i další alba tato dvě poznamenala a poznamenávají koncertování kapely stále. Protože se většina stávajících muzikantů Fénixu věnuje aktivně i jiným hudebním projektům, Fénix vzlétne pravidelně ke koncertům v obdobích kolem Vánoc a Velikonoc.
Základ Fénixu v současné době tvoří Karel Navrátil (zpěv, kytara, mj. také Karma, Extempore, Mezzanin, Hazuka), Fr. Kostlán (kytara zpěv – v poslední době ve Fénixu hostující, věnuje se hlavně vlastní písňově tvorbě), Zuzana Velebová (zpěv), Ivo Procházka (baskytara a další – několik kapel převážně country a bluegrassových), Barbora Ciprová (housle, zpěv – mj. Biondo, Deneb a nyní také Hazuka a Fuego), Alice Kodýtková (cello – ve Fénixu vyrostla, nyní mj. Kabát, Pražský Ukulele Band, Vivaldiano aj), Marek Landštof (perkuse a bicí, také odchovanec Fénixu, nyní mj. Matemato). Kapelou prošla a její zvuk ovlivnila plejáda dalších výtečných muzikantů, např. Jan Hrubý, Martin Čech, Tereza Prokopová, Linda Vávrová, Marek Svoboda, David Landštof, Jiří Milota, Swetja, Jiří Tomek atd.
Hazuka
Hazuka je hudebně poetická skupina, vzniklá v roce 2014 pro vyplnění díry v programu soukromého festiválku, po obměně jedné členky (si) hraje dodnes. Repertoár má pestrý, převážně folkový, vlastní i převzaté písně, arabské i české lidové. Koncerty doprovází vlastní poezií. Vydala dvě CD.
Kapelu tvoří: Karel K. Navrátil – zpěv, kytara, djembe, Barbora Ciprová – zpěv, housle, Zuzana Sixtová – zpěv a Marwan Alsolaiman – zpěv, arabská loutna, djembe, flétna.
Jensena Třásá
Divadelní soubor Jensena Třásá uvádí Egoniášovo proroctví
Téměř vyhynulí umělci a politici debatují u piva nad výhledem české kultury. Chmurná vize jízlivého prozaika a básníka Milana Kozelky.
Nekorektní text zdramatizoval Pavel Lipavský
Hrají: Lenka Olivie Laštovičková, Pavel Lipavský, Paul Merild, Karel Kryštof Navrátil a Zuzana Sixtová
Text Milana Kozelky vyvrací široce zažitý předsudek, že světu kolem nás porozumíme vedeni moudrostí. Veskrze jízlivý pohled na devadesátá léta vykresluje básnicky bohatým jazykem nízké motivace politických a uměleckých celebrit, líčí úpadek čerstvě osvobozené tvorby a opájí se vizí její svévolné destrukce. V úpravě Jenseny Třásá je Kozelkův text citován pro povyražení u piva partou uklízečů. Kdokoli může představovat kohokoli, herci si předávají text během monologů a ve všeobecném zmatku přežívá jen autorovo znechucení licoměrností vůdčích osobností kultury.
Po 24 letech proměn se současný soubor Jensena Třásá skládá ze dvou mágů (LOL, PM), muzikanta (KN), básnířky (ZS) a jednoho vysloužilého butó dancera (PL). Výběr témat i způsoby zpracování jsou trvale pokřiveny patologickou hrůzou nevykrádat sama sebe, proto přeskakujeme mezi hudebními komediemi, záhrobními fraškami, pohádkami i politickými apely, vždy se snahou vypořádat se s něčím, co neumíme. Toto zaryté diletantství je i nejvýraznějším rysem našeho posledního představení Egoniášovo proroctví.
Přestože soubor má formálně režiséra (PL), podání textu je na každém z herců a většina scén vznikla ze společného úsilí na zkouškách nebo se svévolí členů vyvinula do původně nezamýšlené formy.