Vernisáž výstavy
Pá / 31. 3. 2023 / 18:00

Vernisáž: Monika Kočendová – Moře, trávy

výtvarné umění

Vstupné: Vstup volný

Vernisáž výstavy
Pá / 31. 3. 2023 / 18:00

Vernisáž: Monika Kočendová – Moře, trávy

výtvarné umění

Monika Kočendová

Když se moře valí a když se tráva vlní… Výstavu „Moře, trávy“ Moniky Kočendové a jejich přátel uvede prof. Evžen Kočenda. Součástí vernisáže bude koncert známé dívčí skupiny „Otázka času“.

„Moře trávy“ je fenomén kdy se moře valí a tráva se vlní tak, že s přimhouřenýma očima splývají v jedno. Výstava představí nejnovější obrazy vytvořené suchým pastelem a inspirované přírodou. „Abych zachytila její opakující se stvoření, používám klasické techniky a materiály. Snažím se tvořit tak, aby to co dělám žilo svým vlastním životem“ říká autorka. Opakovaným vrstvením dosahuje dojmu, že její pastely působí spíše jako malba a vyznačují se jemným chvěním. Součástí výstavy budou také obrazy frekventantů Břevnovské výtvarné dílny.

MONIKA KOČENDOVÁ

V roce 1984 absolvovala SUPŠ v Praze, obor užitá malba. Spoluzaložila legendární divadelní formaci „Vrata“. Několik let vedla Břevnovský divadelní spolek. Vede Břevnovskou výtvarnou dílnu kde předává své zkušenosti těm, jenž hledají radost z vlastní tvorby. 

Věnuje se malbě, koláži, frotáži, především ale kresbě suchým pastelem. Opakovaným vrstvením často dosahuje dojmu, že její kresby působí spíše jako malba. Její pastely se vyznačují jemným chvěním, jakoby žily svým vlastním životem. Pracuje také s hlínou, dřevem i s jinými materiály. Inspiruje se především přírodou. Dlouhodobé zahraniční pobyty jí přinesly intenzivní a plodné výtvarné období – USA (2013-2014), Japonsko (2016, 2020), Nový Zéland (2019), Chile (2023).
Jako členka Connecticut Pastel Society vystavovala v Meridenu na výroční výstavě tohoto sdružení (2014) a za obraz „Zmrzlé ticho“ získala cenu „Jerry‘s Artarama of West Hartford Award“.

Hladiny, odrazy okolní krajiny na vodní ploše a ryby žijící pod hladinou… to jsou její světy. Během nedávných pobytů na Novém Zélandu, Japonsku a Chile vytvořila několik sérií pastelů tematicky zaměřených především na moře a pobřeží těchto zemí.

Výstavy obrazů:
2014 – Společná výroční výstava, Connecticut Pastel Society, Meriden, Connecticut, USA
2014 – Pastely, Galerie umění a designu při Edgerton Center for Performing Arts, Fairfield, Connecticut, USA
2014 – Obrazy z Nového světa, La Boema, Radnice
2015 – Špatně sušené ovoce, KC Kaštan, Praha
2016 – Hladiny, KC Kaštan, Praha
2016 – Hladiny blízké i vzdálené, La Boema, Radnice
2017 – Ryby a hladiny, Studio Osm, Praha
2018 – Ahoj dědo! Společná výstava obrazů Moniky Kočendové a Pavla Raszky, Galerie Novoměstská radnice, Praha
2019 – Moře… a jiné hladiny Nového Zélendu, Dejvický atelier, Praha
2020 – Ryby „Made in Japan“, KC Kaštan, Praha
2021 – Ryby „Made in Japan“, Studio Osm, Praha
2023 – Moře trávy, KC Kaštan, Praha